A VIVA tündöklése és bukása
Ebben a bejegyzésben a régen korunk ismert zenecsatornáját, a VIVA magyarországi történetét mutatom be az indulástól, egészen a nagy bukásig.
Nagyjából a rendszer váltáskörnyékén egy zenecsatorna fogható volt Magyarországon, vagyis igazából nem magyar nyelvű volt, hanem egy angol nyelvű volt és MTV-nek hívták az adót, amit most is, csak MTV Global néven, de korábban MTV Europeként volt található. De igazából az első magyar nyelvű zene csatorna az 1995-ben indult TOP TV volt, ami az MTV Europe kódolása miatt indult el, majd 1996-ban rövidesen megszűnt
A Z+ indulása
1997-ben az HBO úgy döntött, hogy indít egy zenecsatornát Z+ néven, ami ez volt a magyar HBO és a Spektrum TV után a harmadik csatorna. Ennél csatornánál indult azoknak a műsorvezetőknek a karrierje is, ahol mai napig a médiában vannak, mint például Sebestyén Balázs és Lilu, akik jelenleg az RTL képernyőjén láthatóak. De a két említett műsorvezetők mellett ennél a csatornánál bukkant fel Nagy Sándor, Nyúl Zsuzsa, Vadon Jani, valamint Rákay Philip. A csatorna 1997. június 27-én indult el a Kovács Ákos – Ilyenek voltunk című zenei videóklippel. Ebben a korszakban indult el a Megálló, ami későbbi utód csatornán is volt látható, de ezt kezdetben Sebestyén Balázs vezette.
Megvásárolta a német VIVA a Z+-t
2001-re a Z+ annyira sikeres lett a fiatalok körében, így ebben az évben az 1993-ban indult német VIVA TV felvásárolta a Z+-t az HBO-tól nemzetközi terjesztésként. A német VIVA egy német nyelvű zene tévé volt, ami az MTV Europe konkurenciájaként szánták, valamint volt lokális adásváltozata Németországon kívül, ugyanis 2000-ben elindult a lengyel VIVA TV. Magyarországon 2001-ben a VIVA átnevezte a Z+-t VIVA+-ra a megkülönböztetés miatt, ugyanis ekkor még fogható volt a német nyelvű adás. 2002-ben a német VIVA Zwei csatornát átnevezték VIVA Plusra, így 2003-ban a VIVA+ nevéből a plusz jelet, így csak simán VIVA lett a neve.
A tündöklési időszaka, megvette az MTV Networks
A 2003-as átnevezés után a VIVA csak ívelt felfelé, valamint ebben az időszakban sokszor váltott arculatot. A csatorna első logója a lekerekített háromszögek voltak, vagyis az első és a harmadik fejjel lefele, míg a második és a negyedik talpon volt, valamint a második háromszög sárga színű volt.
2005-ben az MTV Networks felvásárolta a VIVA hálózatot, így beleértve a magyar változatot is, így a VIVA az MTV részévé vált. 2009-ben bevezetésre került egy újfajta logó, csak egyszínben és a második háromszög lyukas volt, valamint új arculatot is bevezették. Ebben az évtizedben rendezték a VIVA Comet díjátadó hazai változatát, egészen 2014-ig. Sokak szerint 2010-2011 környékén volt a csúcspont és utána jött a hanyatlás. Ebben az évtizedben volt a képernyőn Ada, Zola, Istenes Bence, Steiner Kristóf, Timo, valamint Iszak Eszter. A VIVA csúcspontján olyan műsorok voltak, mint az Interaktív, ami kapocs volt a műsorvezető és a nézők között, valamint az előadók dalait is ebben a műsorban mutatták be.
Valamint a trashként ismert Szexi vagy nem című műsor, meg ott voltak a Stáb szériák. Ebben az időszakban olyan előadók dalátjátszott le, mint az SP, Fluor Tomi, Barbee, BNF, valamint a Stereo 2.0. Később 2010-ben átkerült a csatorna cseh médiahatósághoz, így a magyar korhatározás megszűnt, valamint a reklám és az ajánló identeket képeslapos indentek váltottak fel, ami a VIVAKEPESLAP.HU oldalon lehetet készíteni.
A VIVA bukása
2010-es évek elején teret hódított az internetes zenehallgatás, valamint bejött Magyarországra a YouTube és a Spotify, így ennek köszönhetően nagyot zuhant zenetévék érdeklődése, köztük a VIVA-é is. 2012-ben arculatot váltott a VIVA, így eltűnt a lekerekített háromszögek és a helyüket szögletes háromszög vette át, valamint ekkor bukkant fel Random Marci és Sanyóca is a csatornán. A 2010-es években a VIVA alig adott zenét, így olyan műsorokat is adott, amit korábban a magyar MTV, a Nickelodeon, valamint a Comedy Central adta le.
Időközben a 2007-ben indult MTV Hungary 2013-ban megszűnt és átváltott MTV Europe-ra, így a VIVA volt az egyetlen magyar nyelvű zenecsatorna a Viacom-nál. A VIVA-nak volt olyan műsora, ahol minden hónapban egy-egy előadót emelte ki, ez volt a VIVA Push, ami az MTV Push mintájára épült. 2016-ban ismét arculatot váltott, így a saját arculatát használta. De felbukkant a #vivatv című felirat, ugyanis ekkor az Instagram magyarországi megjelenését is népszerűsítette.
2016-ben az RTL-lel közösen megrendezték a Comet díjátadót magyarváltozatát, ami nemcsak zenei díjátadó volt, hanem színészeknek és más egyéb kategóriában is adtak át díjakat. 2017 nyarán a Viacom bejelentette, hogy megszűnik a VIVA és a tartalmai átköltözik az újra induló MTV Hungary-re, így 2017. október 3-án megszűnt a VIVA és a helyét a Comedy Central Family vette át, mely tavaly nyáron szűnt meg. Ezen a napon indult el az MTV Hungary, ami osztásban volt az MTV Europe-al, vagyis kezdetbe 9 óra, majd 4 óra magyar tartalom volt az MTV-n, míg a további időszakban az MTV Europe volt látható, majd 2022-ben az MTV Hungary is megszűnt, így helyét az MTV Global vette át teljesen angolul. Később 2017-ben Lengyelországban, majd 2018-ban Németországban is megszűnt a VIVA adása.
A VIVA hiába szűnt meg, de az emlékek még az interneten élnek, így a VIVA elpusztíthatatlan.